Karmienie dziecka podstawą żywieniaCzy ulewanie pokarmu jest czymś niepokojącym?

Większości niemowląt ulewa się w trakcie lub po jedzeniu. Najczęściej jest to bardzo niewielka ilość pokarmu, jednak zazwyczaj wyglądająca obficie i niepokojąca młode, niedoświadczone matki.

Najczęstszą przyczyną jest to, że dziecko po prostu zassało zbyt wiele pokarmu, który nie zmieścił mu się w żołądku i naturalnie, nadmiar zostaje wydalony. W gruncie rzeczy jest to więc bardzo zdrowe dla dziecka.

Dziecku może się ulewać także w momencie, kiedy karmione jest leżąc całkowicie płasko. Wówczas często zdarza się, że na dnie żołądka pozostanie bańka powietrza , która nie mogła się wydostać nad poziom mleka. Ulać może się również wówczas, gdy bańka powietrza wymiesza się z mlekiem, dlatego też nie należy kołysać dziecka podczas karmienia, ani klepać po plecach w celu odbicia, przed tym jak owa bańka wydostanie się na zewnątrz powierzchni mleka w żołądku. Należy pamiętać o tym, że podczas karmienia ruchy osoby karmiącej powinny być płynne i delikatne.

Należy uważać aby dziecko nie zassało zbyt dużo powietrza, na przykład w momencie gdy butelka nie jest dobrze przechylona i dziecko razem z pokarmem połyka również powietrze.

Nawet jeżeli nasze dziecko ulewa przy każdym jedzeniu (ulewanie „nawykowe”) to jeżeli nie traci przy tym na wadze i oddaje normalnie mocz, nie powinno nas to niepokoić. Prócz naszych poplamionych ubrań i nerwów, u dziecka nie wywołuje to żadnej szkody.

Ulewanie od wymiotów różni się zdecydowanie zapachem. Jeżeli wydzielina ma nieprzyjemny zapach i wydalana jest kilka godzin po karmieniu, znaczy że dziecko zwymiotowało. Jeżeli dodatkowo pojawi się wysoka temperatura i biegunka, koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza.

U noworodków występują również tak zwane chlustające wymiociny. Różnią się one od normalnego wymiotowania czy ulewania tym, że noworodek wyrzuca z siebie mleko z tak dużą siłą, że rozpryskuje się ono po podłodze i ścianach. Jeżeli powtarza się to często, może znaczyć, iż dziecko ma tak zwane zwężenie odźwiernika (przerost błony mięśniowej w miejscy przechodzenia żołądka w dwunastnicę).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: