Karmienie dziecka podstawą żywieniaOdstawianie od piersi

Raczej  nie ma reguły na to kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi. Mówi się, że ten moment następuje wówczas, gdy potrafi ono samo wypić dzienną, potrzebną mu dawkę mleka z kubeczka.

Decyzja o tym, kiedy zrezygnować z karmienia dziecka piersią zależna jest tak naprawdę tylko i wyłącznie od dziecka i matki, która je karmi. Sytuacje mogą być różne. Czasem to dziecko samo nudzi się ssaniem piersi, kiedy poznaje nowe pokarmy i to w momencie, kiedy to matka nie jest psychicznie gotowa na zaprzestanie karmienia. Niektóre matki do tego stopnia lubią karmienie piersią, że nie rezygnują z niego właściwie nigdy. Po prostu przychodzi moment kiedy chodzący już maluch, używa piersi jedynie jako pocieszenia. Nie ma niczego złego w bardzo wczesnym czy późnym odstawieniu dziecka od piersi. To indywidualna decyzja każdej kobiety, która oczywiście powinna sugerować się dobrem swojego dziecka.

Zrywanie z karmieniem piersiom musi odbywać się powoli i stopniowo. Jeżeli nie pozwolimy dziecku na ssanie piersi tak z dnia na dzień, potraktuje to ono jako swego rodzaju odrzucenie ze strony matki. Taka drastyczna zmiana miałaby również niekorzystne skutki dla kobiety, objawiające się w dolegliwościach piersi.

Na początek najlepiej zrezygnować z jednej pory karmienia piersią. Wówczas podajemy dziecku mleko w kubeczku. Piersi kobiety również powoli przyzwyczają się do tego, żeby wytwarzać coraz mniej pokarmu

Inna metoda polega na tym, że najpierw podajemy dziecku mleko z kubeczka, a pod koniec posiłku dajemy possać pierś. Dziecko samo zauważy, że nie chce już piersi, ponieważ czuje się syte. Po pewnym czasie maluch będzie ssał tylko trochę. Zapewne trochę rano i przed zaśnięciem, aby się uspokoić. Z karmienia przez snem powinno się rezygnować najpóźniej. O ile nie będzie to warunkiem zaśnięcia, to jeszcze przed roczkiem samo nie będzie już chciało ssać piersi.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: