Karmienie dziecka podstawą żywieniaZastępowanie posiłku z mleka nową potrawą

Od piątego do szóstego miesiąca, stopniowo przyzwyczajaliśmy nasze dziecko do jedzenia innych rzeczy niż tylko mleko. Dziecko zdążyło więc nauczyć się, że pokarm, który podaje się mu łyżeczką, również zaspokaja jego głód. Mimo że rola mleka jeszcze przez kilka miesięcy będzie kluczowa, zauważymy że nasz maluch coraz chętniej rozgląda się za innymi potrawami. To najlepszy moment aby powoli ale już regularnie wprowadzać do jadłospisu nowe rzeczy i odzwyczajać dziecko od karmienia piersią czy butelką.

Bardzo pomocne okaże się zastosowanie metody przeplatanki. W momencie karmienia mlekiem przygotujmy także papkę warzywną. Kiedy dziecko zacznie już ssać i rozochoci swój apetyt podajmy mu papkę jarzynową. Jeżeli mu zasmakuje, okaże się że cały posiłek składać się będzie jedynie z symbolicznej ilości mleka.

Następnie zaczynamy zwiększać porcje normalnego jedzenia, a zmniejszać dawki mleka. Ważne jest abyśmy zwracali uwagę na to jak reaguje maluch. Czy sięga rączkami w kierunku łyżeczki i jarzyn? Czy w czasie przeplatanki po porcji papki ma jeszcze ochotę na mleko? Jeżeli będziemy kierować się zachciankami dziecka w kwestii jedzenia mleka i papki na pewno będą to proporcje odpowiednie do jego upodobań ale również potrzeb organizmu. W ten sposób powoli będą wyrabiały się nowe nawyki żywieniowe dziecka.

W tym przejściowym okresie dziecko przyzwyczaja się do tego, że je rzadziej, ale większe porcje. Jeżeli jednak dziecko zaczyna być niespokojne między posiłkami, możemy dać mu do rączki coś, co będzie mogło trzymać w buzi „mamlając”. Najlepsza będzie skórka od chleba. Dzięki temu dodatkowo maluch będzie ćwiczył, gryzienie, żucie i przełykanie, a i w krótkim czasie zorientuje się, że rzeczy takie jak bułka czy chleb, również mogą złagodzić jego głód. Kolejnym pozytywem jest fakt, że takie żucie skorki, którą bobas sam może trzymać w rączce, będzie traktował jako swego rodzaju zabawę. A kojarzenie jedzenia z przyjemnością jest również dobrym sposobem na wychowanie dziecka, które nie będzie niejadkiem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: