Karmienie dziecka podstawą żywieniaJak uniknąć problemów przy jedzeniu?

Po pierwsze należy zachęcać dziecko do samodzielności we wszystkich dziedzinach życia, więc i także podczas spożywania posiłków. Do nas należy to, aby podać dziecku potrawę przygotowaną w ten sposób, aby mogło sobie samo z nim poradzić. Nie karmmy go do momentu, kiedy samo gestem lub słowem nie poprosi nas o pomoc. Nie oznacza to jednak, że w teraz powinniśmy karmić dziecko. Pomóżmy mu na przykład nakładać pokarm na łyżeczkę. Dziecko musi wiedzieć że jedzenie to czynność w której aktywnie uczestniczy, aby ugasić swój głód, a nie jest to bierne przyjmowanie pokarmu.

Po drugie, pozwólmy dziecku jeść taką metodą, jaką mu wygodnie. Jeżeli dziecko chce jeść, musi wiedzieć, że najważniejsze jest jedzenie samo w sobie, a nie właściwe posługiwanie się łyżeczką. Jeżeli jest mu wygodniej jeść rączkami, pozwólmy mu na to.

Po trzecie, pozwólmy dziecku jeść potrawy w dowolnej kolejności i kombinacji. Jeżeli nie dostanie deseru, zanim nie zje głównego dania, szybko zorientuje się, że dla rodzica deser nie jest ważny i z przekory będzie to dla niego potrawa bardziej pożądana.

Nie powinniśmy zabraniać dziecku mieszać typowo do siebie nie pasujących potraw, ponieważ wówczas może zniechęcić się do obydwu z nich. Jeżeli maluch ma ochotę pomoczyć kawałek mięsa w budyniu, nie zabraniajmy mu tego.

Po czwarte, pozwólmy dziecku samemu decydować o tym kiedy chce skończyć jedzenie, nawet jeżeli tym razem zjadł niewiele. Jeżeli zaczniemy karmić malucha na siłę, z pewnością szybko go zniechęcimy.

Pamiętajmy o tym, że dla małego dziecka nie jest czymś łatwym wysiedzieć grzecznie przy stole. Szczególnie w momencie, gdy nie dzieje się coś co go zainteresuje, lub gdy uwaga wszystkich nie jest skierowana bezpośrednio na nim. Pozwólmy dziecku odchodzić od stołu kiedy będzie chciał. Nie przytrzymujmy go w krzesełku na siłę. Niech pójdzie do zabawek i pewnie jeszcze wróci do stołu po kęs lub łyk czegoś. Z czasem nauczy się, że wstawanie od stołu znaczy zakończenie jedzenia. Dajmy mu jednak trochę czasu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: