Karmienie dziecka podstawą żywieniaCo wolno, czego nie wolno jeść Dziecinkom

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowymi bułkami, a odbierające je mamy czy babcie, od razu wręczają swym smykom czekoladowe batony, lizaki i kolorowe cukierki – to nagrody za parę godzin rozłąki, za grzeczne zachowanie w gronie rówieśników. Wikusia patrzy z dezaprobatą na umazane lukrem buzie swych koleżanek. Ona, ze względu na problemy z ząbkami, może jeść łakocie tylko raz w tygodniu. I – po wielu rozmowach z rodzicami – wie, że tak jest lepiej dla jej zdrowie. A ile frajdy ma ta rezolutna dziewczynka, gdy w każdą środę otwiera skrzynkę z gromadzonymi przez siedem dni mlecznymi krówkami, owocowymi dropsami i jajkami – niespodziankami!

Wychowanie małej Wiktorii to wzór do naśladowania dla wszystkich mam i tatusiów, których pociechy mają zniszczone mleczaki lub pierwsze plomby na nowych ząbkach. Jak to możliwe, że kilkulatek ma tak zniszczone uzębienie, tak słabe dziąsła? Niezdrowe jedzenie i kiepska higiena jamy ustnej są odpowiedzią na pytania zaniepokojonych rodziców.

Dentyści apelują: tak jak zauroczenie a zakochanie to dwa odmienne stany emocjonalne, tak bezwzględną miłość do dziecka trzeba odróżnić od racjonalnego wychowania. Limitowanie słodyczy nie świadczy o naszych surowych metodach pedagogicznych, lecz o tym, że dbamy o zdrowie naszej pociechy i mamy na uwadze wygląd jej – dopiero co – formującego się uzębienia.

Rodzice Wikusi, w widocznym miejscu w domu, co roku wieszają spory kalendarz, w którym wyraźnie zaznaczają terminy szczepień i wizyt kontrolnych u różnych specjalistów. Właściwy rozwój dziecka gwarantuje właściwa opieka medyczna, ale także czuła i uważna troska rodziców. Bez ich systematyczności i rozmów przeprowadzanych z córką, nie byłoby dziś takiego efektu. Wiktoria sama podkreśla, że jedzenie dużej ilości chipsów lub chrupek szkodzi ząbkom, a pilnowanie diety to część zasad, których niełamanie świadczy o sile charakteru dzieci i dorosłych. Kilkulatek nie będzie jednak sam stwarzał sobie „kodeksu honorowego”, to rodzic musi zapoznać się ze wszystkimi informacjami, zatytułowanymi „jak odżywianie wpływa na Twoje maleństwo – proste zasady dla zdrowia Twojego dziecka”. Tylko po takiej dawce wiedzy, jest w stanie zaplanować zdrowy tryb życia swej pociechy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: